top of page

Group

Public·11 members
Henry Seleznev
Henry Seleznev

Ay Ilen GunesEn önemli gök olaylarından kabul edilen ve uzun süredir beklenen güneş tutulması bugün 12.39-15.08 saatleri arasında gerçekleşecek. Seyir zevki yüksek ve tarihsel öneme sahip tutulma Türkiye'den pek çok noktadan gözlemlenebilecek.
Ay Ilen Gunes


Download File: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Ftinourl.com%2F2ugC1L&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw3fFIkL9oK0RDMT1oVl6DDQDaha önce gerçekleşen parçalı güneş tutulması 20 Mart 2015 tarihinde meydana geldi. Sadece Atlas okyanusu üzerinde tam tutulma olarak gözlenebilen bu tutulma ülkemizden parçalı tutulma olarak gözlenmişti.


Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.


Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.


Videoda ilginç bir nokta dikkatinizi çekmiş olabilir: Sanki gezegenlerin bazıları ters yönde gidiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Bu, antik astronomların da kafasını çok karıştırmış, Güneş-merkezli modele geçilene kadar çözülememişti.


Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacıhesabınızaüye girişi yapmanız gerekmektedir. Girişyapmadığınız takdirde reklamları görmeye devamedeceksinizdir.


Gözlemlerin layıkıyla yapılması önündeki diğer bir zorluk ise Dünya üzerindeki teleskoplarla, belli bir zamanda gökyüzünün sadece bir kısmının gözlemlenebiliyor olmasıydı. Örneğin Kuzey yarım kürede bulunan bir teleskop, sadece bulunduğu yarım kürede görülebilen yıldızları gözlemleyebiliyordu. Bunun yanı sıra teleskobun, bütün yıldızları gözlemlemesi için ise bir yılın geçmesi gerekiyordu. Çünkü ancak o zaman Dünya, Güneş etrafında bir tur atarak yıldızların hepsinin gözükmesine olanak sağlayacaktır.


1960'lı yılların ortasında, Pierre Lacroute isimli Fransız astronom, yıldız mesafelerine ilişkin gözlemlerin layıkıyla yapılabilmesi için bir öneri ortaya arttı: Uzaya yerleştirilen bir teleskop, atmosferin etkisinden kurtulup net bir gözlem olanağı sağlayabilirdi. Ayrıca, uzayda kütle çekimi etkisine maruz kalmayacağı için kendi ağırlığı altında çökme sorunu da ortadan kalkacaktı. Astronomlara göre, uzaya yerleştirilecek bir teleskobun diğer bir avantajı ise gökyüzünde görünen yıldızların tamamını görebilme imkanına sahip olmasıydı. Uzayın karanlığı, daimi bir gece gözlemi fırsatı veriyordu.


Ancak Hipparcos, sadece 1600 ışık yılı uzaklığa kadar olan yıldızların paralaks açısını ölçebiliyor. Bir sonraki Avrupa yapımı uydu, 2013 yılında yörüngeye yerleştirilen GAIA(Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) uydusudur. GAIA, 1 milyardan fazla yıldızın uzaklığını ölçebilecek kapasiteye sahip bir uydu olarak tasarlandı. Görevi Hipparcos ile aynı olup, öncelinden daha iyi bir teknoloji ile donatılan GAIA, bir yay saniyenin 10 milyonda biri kadar küçük paralaks açılarını tespit edecek bir donanıma sahiptir. Yukarıdaki örneklerden yola çıkarak, bir yay saniyenin 10 milyonda biri kadar küçük bir açının neye karşılık geldiğini varın siz düşünün.


Bu durum, Ay tutulmaları için de geçerli. Var olan Ay tutulmaları, süper Ay, en büyük dolunay vs dönemlerine yakın zamanlarda gerçekleşen büyük depremler ile, yılın rastlantısal olarak seçilen herhangi bir zamanında yaşanan depremler arasında istatistiksel açıdan bir fark yok.


Ay burcu eski dönemlerden beri duygularla ilişkilendiriliyor. Ayrıca astrolojik kimliğinizin en önemli kısımlarından biri. Çünkü duygusal yönünüzü, hislerinizi, sezgilerinizi ve anılarınızı temsil ediyor. Aynı zamanda hayatınızdaki anne figürünün etkileriyle ilişkilerinizi ve başkalarına bakışınızı da belirliyor.


Yükselen burç, batı astrolojisinde, kişinin doğum anında, doğu ufkunda yükselen burca verilen addır. Doğum haritasında, doğu ufuk çizgisine bakıldığında doğu tarafında bu burç gözükür. Yükselen burç astrolojide aynı zamanda birinci evin yöneticisidir.


Boğa burcu temalarından finansal konularda ani gelişmeler, yaşam standardını daha yüksek daha kaliteli bir hale getirme arzusuyla yeni adımlar atmaya karar verebilir, bizi bu yöne iten gelişmeler yaşayabiliriz. Sahip olduğumuz varlıklar ve üretkenlik ön plana çıkabilir, yeni yatırımlarla ilgilenebiliriz. Bununla beraber, değer algımızda ani değişimler yaşayabilir, bize değer katan yepyeni özellik ve yeteneklerimizi keşfedebilir, değerlerimize format atmamız gerekebilir. Özgürlük, kendi kendine yeterlilik ön plana çıkarken, hızlı değişen koşullar içinde teslimiyet ve güven sağlayacak zemin oluşturmaya odaklanabiliriz.


Akrep burcunda gerçekleşecek Ay tutulmasında öne çıkan genel temalar Akrep burcu doğasıyla, duygusal ve finansal güvence ihtiyacı hissedilen alanlar, güçlenme ihtiyacı, daha fazlasını isteme, risk alma, değişim adına bırakılanlar, yüzleşmeler, dönüşüm/krizler gibi konularda olacaktır.


2023 yılında Boğa-Akrep aksında gerçekleşen tutulmalar yalnızca Ay Tutulmaları olacağından esasen bu eksende 2022 yılında oluşan gelişmelerde ekilen tohumlar, emek ve çabaların hasılatının toplandığı, bir kapanış ve belki bir sonlanma içerecektir.


Akrep burcundaki Ay tutulması döneminde öne çıkan alanlar genel olarak, finansal konular, alma-verme dengesi, maddi-manevi borçlar, eksik hissedilen alanlar, daha fazlasına sahip olma, değişim/gelişim görme ihtiyacı; değişime ihtiyacı olup dönüşmeyen konularda bitişler, kayıplar, yüzleşmeler, risk almak olabilir.


yaşam standardını yükselten yeni gelir kaynakları, yükselen özgüven, geliştirilen yetenekler, beklenmedik yerden gelen büyük destekler, şifalanma, arka planda yürütülen projelerde büyük gelişme fırsatı 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...

Members

bottom of page